top of page

WIERZEJE

Natura daje i zabiera. Jest tyle samo uległa, co radykalna. Rodzi i uśmierca. Zatacza kręgi, jest cyklem, równowagą, ciągiem powtarzalnych sekwencji. Niuansami i całością. Porządkiem i chaosem. Światłem

i mrokiem. 

 

Na początku 2022 roku w przestrzeni miejskiej Augustowa stanęła rzeźba w technice kowalstwa artysty-

cznego projektu i wykonania Pawła Mikuckiego. Projekt niesie za sobą ideę uwypuklenia znaczenia koincydencji natury i sztuki i ich zamierzonego dialogu z rzeczywistością stworzoną przez człowieka. Ma zacierać granice, które tak usilnie stawiamy, ignorując to, co pierwotne i piękne w swojej surowości. Odkrywać to, co zatajone pod przykrywką pokus, które tylko pozornie zaspokajają potrzeby. Ma stawiać pytanie, czy szanujemy i doceniamy miejsce, które pozwala nam żyć, bo jest naszym domem, a nie kolejnym zbiorem dóbr materialnych. Ma nieść przestrzeń do refleksji nad cyklicznością, być swoistą bramą, zaproszeniem do rozumienia skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. 

 

Wysoka na ponad 3 metry rzeźba w formie portalu, to hołd dla przyrody, uznanie cudu istnienia natury wokół nas - nieodzownej jej części, by poczuć z nią jedność i zrozumieć, że, jako ludzie, mamy ogromną moc kreacji, ale także niszczenia. Łączy w sobie formy geometryczne i organiczne przy użyciu technik rzemiosła kowalskiego w elementy, które wykute zostaną podczas warsztatów towarzyszących projektowi. 

 

27 stycznia pod siedzibą APK miało miejsce odsłonięcie Wierzei - rzeźba w stali, efekt rocznej pracy

w pracowni kowalskiej, zrealizowanej dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Jeszcze raz pragnę podziękować wszystkim wspierającym projekt:
miastu Augustów, Lasom Państwowym , Bractwu Bartnemu , Augustowskim Placówko Kultury, Annie i Rafałowi Strumiłło , Dorocie Sokołowskiej Pracowni Artmagedon, Szymonowi Gryko , Sebastianowi Czajkowskiemu oraz wszystkim osobom uczestniczącym w spotkaniach, warsztatach i pracach nad rzeźbą.

 


Ukłony, Paweł

 

Poniżej znajdują się filmy z przebiegu powstawania rzeźby oraz jej odsłonięcia. Materiał wideo dzięki Sebastianowi Czajkowskiemu, szapoba.  

Nadciąga od dawna oczekiwany moment zakończenia mojego projektu rzeźby do przestrzeni miejskiej Augustowa, realizowanego w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszam wszystkich na oficjalne odsłonięcie rzeźby Wierzeje do Augustowskich

W ramach stypendialnego projektu rzeźby dla miasta Augustowa autorstwa Pawła Mikuckiego, w lipcu br odbyły się otwarte warsztaty kowalskie w pracowni artysty. Uczestnicy i uczestniczki dwóch plenerów przyjechali z różnych części kraju oraz świata takich jak Chiny czy Cypr. Przez 6 dni 12 osób uczyło się tradycyjnych technik kowalskich, wymieniało doświadczeniem i pomagało w przygotowaniach elementów rzeźby, która docelowo ma stanąć w przestrzeni miejskiej, a jej odsłonięcie planowane jest na grudzień tego roku. W trakcie warsztatów odbyły się pogadanki o sztuce w przestrzeni publicznej i dyskusje o związkach sztuki z naturą. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy z Urzędem Miasta Augustowa przy wsparciu Lasów Państwowych, Bractwa Bartnego, firmy Rozbud i przyjaciół.

Początki rzeźby w wrasztacie kowalskim.

bottom of page